Heta pinchos med chilistekta räkor, picklad rödlök och kronärtskocksmajonnäs – enkelt att laga och perfekt att servera som mingelmat. En stor smakupplevelse i litet format!
Antal: 4
Markus Blennow
@swedishfoodie
Estimerad tid: 60 minuter
4 st rödräkor eller vannameiräkor
1 röd chili
2 st vitlöksklyftor
1 liten burk kronärtskocka
1 äggula
2 msk neutral olja (exempelvis raps)
1 liten rödlök
0,5 dl ättika
1 dl socker
1 dl vatten
1 liten baguette
1 kruka persilja
Flingsalt
Så här gör du
Blanda ättika, socker och vatten. Rör till sockret löst sig. Lägg i tunt skivad rödlök och låt stå minst 30 min, gärna längre.
Häll kronärtskockan (inklusive oljan i burken) samt 1 vitlöksklyfta i en behållare för stavmixer. Mixa helt slät. Tillsätt senap, äggula, vinäger och olja och mixa ihop till en majonnäs. Smaka av med salt.
Skär baguetten i skivor. Rosta i brödrost eller ringla på lite olja och rosta i ugnen på 200°C tills de blir krispiga.
Strö flingsalt över räkorna och stek i olja på hög värme någon minut. Vänd räkorna och lägg i skivad vitlök och chili. Fräs på medelvärme någon minut tills räkorna är genomstekta. Klyv räkorna på mitten och spara till servering.
Toppa brödskivorna med majonnäs, picklad lök, räkor och lite hackad persilja!
Passar bra till
Villa Cetrus Limoncello Spritz
109 kr
Färdigblandad cocktail • 750 ml • 7% • Italien
NYHET! Färdigblandad Limoncello Spritz med friska citrustoner och en balanserad sötma som mynnar ut i en pigg och pärlande avslutning. Perfekt till sommarens mingel, gärna tillsammans med snacks och lättare tilltugg, eller att avnjuta till lättare måltider. Serveras väl kyld, gärna med is och en citronskiva!